Новини наших партнерів

19.05.2020

Ми створили новий розділ з новинами в світі матраців від світових брендів і наших партнерів. Компанія Sleepy® (Сліппі) - Корпорація Снів, спостерігає як розвиваються професіонали на ринку матраців, за новими технологіями і тенденціями. Тепер ми будемо Вас, дорогі читачі нашого блогу, знайомити з новинами розвитку в світі матраців. Ви зможете отримати всю корисну інформацію на одному сайті.

Сьогодні ми ознайомимо вас з положенням на ринку матраців провідних компаній Аскона і Орматек, а також молодих виробників, з тенденціями розвитку та планами на майбутнє.

Скажи мені, як ти спиш

Сильні продовжують забирати частки слабких. Так, в двох словах, можна було б описати ситуацію на вітчизняному ринку матраців. Але при найближчому розгляді з'ясовується, що зміни, які відбуваються сьогодні в цьому секторі, зачіпають куди більш широке коло гравців, ніж можна було припустити.


Обсяги виробництва матраців в Росії в цьому році балансують навколо нуля. Приріст в натуральному вираженні за підсумками року, якщо і можливий, то чисто символічний. Згідно офіційних цифр Росстата, за перші вісім місяців 2017 го випуск пружинних матраців скоротився на 6,4%, беспружинних - збільшився на 11,2% (з набагато меншою бази). У загальному і цілому в натуральному вираженні маємо слабкий мінус. У грошах ситуація ще менш втішна: так, за оцінками «Аськони», в перерахунку на рублі вітчизняний матрацний ринок втратив 20-25% в 2015 році, ще 12-15% - в 2016-м, а в цьому році - «флет» . Правда, більш оптимістично налаштовані компанії прогнозують збільшення ємності за підсумками 2017 го на 10-12%.

Опитані «Меблевим бізнесом» гравці матрацного сектора зійшлися на тому, що фізична ємність ринку сьогодні становить близько 3 млн. Одиниць продукції на рік (без урахування тіньового сектора). У грошовому вираженні наші респонденти оцінюють ємність сектора в досить широкому діапазоні 18-22 млрд. Рублів на рік (тільки матраци, без додаткових товарних категорій).

Здавалося б, приводів для оптимізму немає: реальні доходи росіян не тільки не ростуть, але, за останніми даними Росстату, продовжують зменшуватися, попит залишається слабким. Однак на перевірку виявляється, що навіть на стагнує ринку в умовах зниження купівельної спроможності можна заробляти: всі ключові гравці матрацного сектора декларують збільшення валової виручки.

Завдяки чому?

Хтось зумів в короткі терміни перебудувати продуктову матрицю, доповнивши її товарами суміжних груп. Хтось, навпаки, йде по шляху скорочення і спрощення асортименту - фокусуючись на найефективніших позиціях, по-новому вибудовуючи цінову політику. Загальна якість для «бенефіціарів» нинішньої ситуації - це завзяте бажання переломити базовий негативний тренд і діяльна активність в досягненні поставленої мети.

Падаємо, але ростемо

«На ринку матраців сьогодні відбувається те ж, що раніше ми спостерігали в секторі диванів або шаф-купе, - каже Роман Єршов, генеральний директор компанії« Аскона ». - Великі роздрібні гравці, рітейлери-виробники або вертикально інтегровані рітейлери формують тут пропозиція досить хорошої якості за низькою ціною. Це общеіндустріальний тренд, характерний для меблевого ринку в цілому. Важко переоцінити роль, яку в цьому процесі відіграють, наприклад, великі меблеві мережі Hoff і «Багато меблів». Завдяки активності цих хлопців середній чек, в тому числі на матраци, в цілому по ринку йде вниз. Своє тиск чинить, зрозуміло, і макроекономічна ситуація: споживач, в своїй масі, як і раніше сфокусований на ціновій пропозиції. Під впливом цих двох чинників - зниження роздрібного чека і загальної економічної ситуації, - матрацна категорія сама по собі в попередні два роки сильно «просіла». У «Аськоне», наприклад, недобір по матраців за 2016 й склав 1,8 мільярда рублів. Як ми його компенсували? За рахунок непрофільних категорій товарів, які принесли нам в минулому році 12 мільярдів рублів. Зовнішня ринкова турбулентність гаситься, таким чином, власними зусиллями компанії: коли ми вводимо і вигострюємо в асортиментної матриці нові товарні артикули. Саме завдяки їм (укупі з плановим відкриттям нових магазинів) ми сподіваємося отримати 14-відсоткове збільшення виручки в 2017-м ».

Сьогодні частка супутніх товарів в структурі виручки «Аськони» досягає 55 відсотків. Схема введення нових товарних груп не несе великих ризиків для компанії: продукти спочатку випускаються на аутсорс і тестуються в роздробі, а коли обсяг продажів досягає потрібного рівня, «Аскона» негайно впроваджує новинки у власне виробництво. Так сталося з ортопедичними диванами, пуфами, тумбочками, туалетним столиками. За словами асконовцев, їх великі магазини поки наповнені товарними позиціями лише на 60 відсотків від задуманого: в найближчі два роки асортимент буде тільки розширюватися.

У компанії «Орматек», яка власну частку ринку оцінює в 28% (у грошовому вираженні), також вказують на незаперечні переваги комплектних продажів.

«Більше половини всієї виручки нашої компанії генерує власна роздріб, - повідомляє Євген Аксьонов, генеральний директор Торгового дому« Орматек ». - Середній чек по цьому каналу за останні роки виріс і сьогодні досягає в середньому 30 тисяч рублів. Основна причина зростання - це збільшення кількості товарних позицій в чеку: споживач відгукується на комплексну пропозицію щодо облаштування спальні, яке включає в себе не тільки матрац, але також меблі та аксесуари ».

За 2016 рік оборот «Орматек» виявився на 20% більше, ніж в 2015-му. За своєю роздробі приріст склав 35%. За підсумками 2017 го очікується збільшення продажів на 12% і 11% - по компанії в цілому і власної роздробі відповідно. «Драйвери для нас сьогодні - це, з одного боку, нові торговельні точки, з іншого, - робота над ефективністю продажів в діючих салонах, - продовжує пан Аксьонов. - По мережі «Орматек» зберігається тенденція до збільшення середньої площі магазину. В останні два роки ми переглянули принципи експонування товару: в основі - зонування і комплектність. Само собою - розвиток асортиментної матриці. За форматом «Райтон», який заточений під наших партнерів-франчайзі, ми в кінці 2016- го повністю оновили концепцію бренду, зробивши акцент на екологічних рішеннях для сну. Змінилися, відповідно, товарна лінійка і зовнішній вигляд фірмових торгових точок ».

«Аскона» і «Орматек», як і раніше, утримують домінуючі позиції в матрацному секторі: сумарно вони закривають більше 60% ринку (трьома роками раніше ця частка оцінювалася в 50%). Конкуренти, в більшості своїй, будують ринкові програми з урахуванням стандартів, заданих лідерами.

«Стратегії молодих компаній матрацного ринку припускають роботу з оглядкою на провідних гравців сектора, - ділиться Дмитро Коробов, комерційний директор компанії« Сонум ». - Тут не обходиться без спроб скопіювати успішні бізнес-моделі, адаптувати їх вирішення, сформувати привабливе з точки зору споживача цінову пропозицію. Компанії, які йдуть в авангарді, в своїх роздрібних форматах виросли вже далеко за сто квадратних метрів і відкривають салони не тільки в меблевих, але і в великих торгово-розважальних центрах. Це стає можливим як завдяки розширенню основного асортименту, так і розвитку суміжних напрямів, таких як м'які меблі, постіль, вбудована побутова техніка ».

Втім, як в будь-якій сфері, на матрацному ринку є свої опоненти. Наприклад, компанія «Перрино» просуває практики, найчастіше суперечать загальноприйнятій «нормі».

«Те, що було ефективно п'ять-десять років тому, сьогодні вже не актуально, тому що ринок змінюється, - заявляє Олександр Кузьмін, співвласник і генеральний директор« Перрино », що входить в число фаворитів матрацного сектора. - І старий, і новий бізнес успішний, тільки якщо керівники приймають нестандартні рішення, актуальні для ринку в даний момент. Ми йдемо саме таким шляхом.

Дотримуючись вимог ефективності на виробництві, намагаємося нічого не замовляти на стороні: якщо не можемо зробити товар самі, просто не включаємо його в нашу матрицю. Щоб не мати виробничих обмежень, інвестуємо в нові потужності: зараз починаємо будівництво ще однієї фабрики. Через рік-півтора це виробництво буде запущено, і в перспективі п'яти років ми розраховуємо на кратне збільшення обсягів.

Все розширюють модельний ряд, ми - навпаки, оптимізуємо. Колись в лінійці матраців і спальних систем Perrino було близько двохсот позицій, тепер їх - 50. Деякі торговельні партнери говорили нам: «Це недостатній асортимент, з ним неможливо буде працювати». Практика показала зворотне. Сьогодні споживачеві потрібен зрозумілий продукт, потрібно пропозицію, в якому він не заплутається. Ми вибудовуємо асортиментну логіку - щоб вона була однаковою для споживача і продавця, - і це працює. Ось чому, скажімо, непрофільна група диванів, яка розмиває наш фокус, нам не потрібна.

Наш торговельний формат для франчайзі - доступний, швидко окупається, з кращим заробітком. Мінімальний вхід і хороша націнка - в умовах кризи партнеру більше нічого не потрібно. Реалізуючи нашу стратегію, ми жодного разу не впали: за минулий рік продажі зросли вдвічі. У той час як всі говорять про падіння ринку матраців, наша компанія продовжує нарощувати обсяги ».

Роздрібний ландшафт

«Як і в минулі роки, в роздробі зберігається тенденція до збільшення частки спеціалізованих матрацних магазинів, - каже Валерій Смирнов, комерційний директор компанії« Торіс ». - Сектор вузькоспеціалізованої роздробу щільно конкурує з гіпермаркетами та меблевими мережами: зараз частки цих каналів складають 38-40 відсотків і 36-38 відсотків відповідно. Ще 15-18 відсотків продажів здійснюється через Інтернет, а 8-10 - це контрактні поставки ».Все ключові гравці матрацного ринку тримають - в тому чи іншому обсязі - власний роздріб і паралельно розвивають франчайзингові проекти.

«Франчайзинг для нас - це тактичний інструмент, - вносить уточнення Роман Єршов. - Тобто показаний на тих територіях, куди ми самі, з тих чи інших причин, не збираємося або не можемо увійти. Спиратися в своєму розвитку виключно на франчайзингову мережу лідер ринку в Росії, на мій погляд, не може ».

«А ми знову пішли проти тренда, - полемізує Ольга Шартдінова, директор по маркетингу« Перрино ». - За нашою компанією - роздріб в Москві і Підмосков'ї, а регіони Росії і ближнього зарубіжжя покриває партнерська мережа. Так ми можемо ділити ризики і зберігати фінансову стійкість. Власна роздріб в Москві - наша внутрішня зона, зона безризикова, в якій ми обкачуємо продукт, показуємо необхідний рівень прибутковості для наших франчайзі. Виручка, яку отримуємо в столиці, дає можливість утримувати виробництво і весь штат, інвестувати в розвиток. А франчайзинг - це зона, в якій ми заробляємо. У «Перрино» франчайзі стоять в чергу на відкриття. Плани на наступний рік - відкрити ще 100 магазинів ».

Незважаючи на значно розрослися мережі основних гравців, на ринку зберігається відомий потенціал з точки зору географії продажів: це підтверджується динамікою відкриття нових магазинів. «Аскона», наприклад, останнім часом активно відкривається в малих містах з населенням до 50 тисяч чоловік.

«До недавніх пір такі населені пункти в принципі не потрапляли в область інтересів федеральних гравців матрацного сектора, - коментує Роман Єршов. - Всі були зосереджені на «мільйонниках», на обласних та районних центрах. Відкриваючи перші магазини в «малої» глибинці, ми були приємно здивовані результатами. Там є попит, він живий, а всі ресурси дешевше. Є, звичайно, свої обмеження по рівню доходів населення, попит має фізичні межі. Тому, як нам представляється, більше одного матрацного бренду для малих міст неактуально: ринок захопить той, хто буде першопрохідцем. «Аскона» отримує все нові і нові заявки на відкриття магазинів в таких населених пунктах. Ми вважаємо, позначається популярність марки, тобто це плоди зусиль по розкрутці бренду. Наступний, хто прийде за нами, повинен бути або ще більш впізнаваним, або мати гранично дешеве пропозицію ».

Інтернет сьогодні - єдиний органічно зростаючий канал продажів. Він росте сам по собі. Це справедливо для всіх ринків, і матрацний - не виняток. У «Аськоне» повідомляють, що частка штучних угод в онлайні зросла до 18%, причому не тільки в Москві, але і в Пітері та інших мегаполісах. Купівля в Інтернеті стає цілком пересічним справою і для малих міст. І як і раніше Інтернет служить важливим доповненням для офлайн-каналів: близько половини клієнтів, які вчинили покупку на askona.ru, - це люди, які спочатку побували в магазині, не змогли прийняти рішення про покупку, а потім зробили замовлення на сайті, щоб не їхати в магазин вдруге.

Що стосується неспеціалізованій роздробу, то погоду тут багато в чому визначають великі федеральні мережі. За словами Романа Єршова, коли такі великі гравці, як Hoff і «Багато меблів» вводять в асортимент товари для сну під власними марками, до них перетікають кілька тисяч споживачів. І навпаки: товари виводяться - споживчий потік розгортається. «Так відбувається по всій Росії. Великі мережі консолідують ринок, відбираючи покупців, в основному, у дрібних компаній з власної роздробом або у немережевих меблевих магазинів », - зазначає глава« Аскони ».

Є й зворотний тренд: невеликі регіональні матрацні виробництва, раніше фокусуватися на оптових продажах меблярам, ​​сьогодні помічені в спробах вийти на ринок з власними роздрібними проектами по матраців.

Дивіться, хто прийшов

Інтерес до розвитку матрацній теми виявляють не тільки профільні гравці і торгівля. Головною подією в конкурентному полі галузі можна назвати вихід на цей ринок виробників з суміжних - сировинних - секторів.

Так, в березні 2016 го почалася реалізація нового інвестиційного проекту на території колишнього комбінату «Хімволокно» в підмосковному Клину. Тут була відбудована виробничий майданчик «Другого меблевого комбінату» ( «2МК»), яка працює в тісній кооперації з компанією «Нафта-Хім» (великим виробником ППУ і нетканих матеріалів). Основною спеціалізацією «2МК» став якраз випуск матраців. Виробничі площі комбінату складають 20 тис. «Квадратів», є значний запас по потужностям. З виходом виробництва на проектну потужність натуральні обсяги планується збільшити з 5-ти до 20 тис. Товарних одиниць в місяць.

Компанія FoamLine, лідер ринку еластичних пін, також не приховує своїх амбіцій щодо матрацного ринку, з фокусом - ясна річ - на пінних матрацах. Схоже, компанія ставить перед собою завдання широкої популяризації цього напрямку: в останні місяці FoamLine будирує бізнес-співтовариство повідомленнями про переваги «беспружінкі», прес-релізи на цю тему надходять і до редакції «Мебельного бізнесу» (в останньому з них повідомляється, наприклад, що продажі матрацних заготовок на основі пінополіуретану в компанії виросли на 15% за перше півріччя 2017 го). До речі, саме FoamLine виступає постачальником ППУ для компанії «Орматек», яка тримає, мабуть, найширшу лінійку пінних матраців на російському ринку. Нарешті, у вересні афілійованої з FoamLine компанією «Технокомф СТ» запущено виробництво матрацних наповнювачів по бельгійської технології OctaSpring - на основі незалежних пружин ... з пінополіуретану.

«У сегмент пінних матрацних заготовок ми вийшли два роки тому, - повідомляє Наталія Свердлова, керівник напряму« Матрацні заготовки »компанії FoamLine. - Цьому кроку передувало вивчення світового досвіду, дослідження споживчих настроїв. Важливою конкурентною перевагою для себе вважаємо наявність виробничих майданчиків у всіх федеральних округах Росії. У нашій компанії є виробництва в Подільському, Рошалі, Будьоновську, Санкт-Петербурзі, Нижньокамську, Нижньому Новгороді, Єкатеринбурзі, Красноярську, Новосибірську і Хабаровську. Укупі з розвиненою дилерською мережею це дозволяє знизити логістичні витрати при доставці матрацних заготовок нашим клієнтам - виробникам матраців ».

Ще один гравець сектора меблевих комплектуючих, який взявся за розвиток матрацній теми і декларує інтерес до роздрібного ринку, - уфимський «БашКомплектСервіс». Це багатопрофільна група, яка займається виробництвом і постачанням широкої гами матеріалів і комплектуючих для меблевої індустрії. З 2010 року в рамках «БашКомплектСервіс» існує і розвивається фабрика матраців «Царські перини».

«Запуск матрацного напрямки - частина загальної стратегії по диверсифікації бізнесу нашої групи, - розповідає Віталій Сосунов, директор фабрики« Царські перини ». - За рахунок власного виробництва поролону, синтепону і пружинних блоків із собівартості наших матраців виключаються транспортні та торгові витрати ».

Площа фабрики - близько 3 тисяч «квадратів». В асортиментному портфелі - сотні позицій, які групуються по різних цінових сегментів.

«Працюючи над продуктом, ставимо перед собою завдання робити ринку якісь унікальні пропозиції, - говорить Віталій Сосунов. - Наприклад, нещодавно розробили колекцію матраців, всередині яких замість кокоса використовується льон. Матеріал, зберігаючи всі споживчі властивості кокосового наповнювача, набагато більше асоціюється у наших споживачів з будинком, затишком, натуральністю, і ми можемо по-новому позиціонувати такий продукт, відбудовуючи від конкурентів ».

«Царські перини» тримають два власних магазину в Уфі, в дилерській мережі - близько 150 торгових партнерів. За словами Віталія Сосунова, у компанії є інтерес розвиватися не тільки на b2b-ринку, але і в роздробі. Рітейл-проект, на який робиться основна ставка, реалізований на рівні всієї групи компаній «БКС» - під назвою «Пламс».

«Це роздрібний формат, в якому буде все - і корпусні меблі, і м'яка, і ліжка з матрацами, і предмети інтер'єру, - пояснює пан Сосунов. - Перший шоу-рум запущений в Уфі, скоро відкриття в Казані ».Компанія« Термопол »займає на матрацному ринку особливу нішу, яку, по суті, сама і сформувала. Підприємство, що випускає неткані матеріали Холлофайбер®, сьогодні працює не тільки з мебельниками, але і з виробниками одягу, будівельниками, обслуговує держзамовлення, в тому числі в нафтогазовому та оборонсекторе.

«Наприклад, на виставці« Росгвардія »в травні цього року ми представили армійські матраци, в комплекті з ковдрами і подушками, - коментує Владислав Іванов, директор з розвитку проектів« Термопол ». - Активно співпрацюємо з готельної індустрією: недавно підготували пропозицію по комплектації готелів, баз відпочинку, хостелів продукціїй з нашими наповнювачами - до чемпіонату світу з футболу 2018. Але і меблевий ринок як такий, як і раніше залишається одним з цільових ».

Вже не один рік - спільному проекту компаній «Термопол» і московського підприємства «Трелакс». На основі матеріалу Холлофайбер® «Трелакс» випускає широку лінійку ортопедичних матраців для профілактики і лікування захворювань хребта і реабілітації інвалідів. Продукція реалізується, в тому числі, через спеціалізовану роздрібну мережу «Ортек», яка динамічно розвивається в Москві, Санкт-Петербурзі і ще шести великих містах країни. Сюди ж поставляються ковдри і подушки виробництва «Трелакс» на основі матеріалів Холлофайбер®.

Інший партнерський проект «Термопол» в матрацній сфері - з виробничою компанією «Мебельрус». Створено кілька колекцій матраців під торговою маркою Beautyson. У позиціюванні продукту акцент ставиться на технологію беськлєєвой збірки. Проект активно просувається через Інтернет. «Такі проекти, як Beautyson або Trelax, допомагають підвищувати впізнаваність марки Холлофайбер® на ринку b2c, - каже Владислав Іванов. - Ми вітаємо і співпрацю з гравцями матрацного і меблевого ринку, які закуповують матеріали Холлофайбер® для власних виробів, але не декларують це настільки явно в своїх комунікаціях зі споживачем ».

Судячи з інтересу, який проявляють до матрацна ринку постачальники матеріалів і комплектуючих, в найближчі роки нас чекають досить цікаві конкурентні сценарії. У «Аськоне» кажуть, що уважно спостерігають, зокрема, за «2МК» і FoamLine і не виключають цінових зіткнень на ринку в зв'язку з активністю цих компаній.

«Зрозуміло, що великі інвестори з числа постачальників давно спостерігають за матрацні сектором і виявляють до нього інтерес, - каже Роман Єршов. - Аналізуючи дії агресивних новачків, скажу, що конкурентний потенціал «2МК» і «Технокомф СТ» ми розглядаємо всерйоз. Лідери матрацного ринку напевно будуть реагувати на їхні цінові пропозиції і, ймовірно, коригувати власні, іноді на шкоду своїй маржі. Одним словом, захищати завойовані раніше позиції - як в роздрібних мережах, так і в дистрибуції ».

А ось в компанії «Перрино» скептично оцінюють перспективи неофітів. «Cомневаюсь, що компанії з сировинного сектора досягнуто великих вершин в ритейлі, - заявляє Олександр Кузьмін. - Роздрібному клієнту вони абсолютно незнайомі. Тут треба вибудовувати серйозний маркетинг на кінцевого споживача. Потрібно рости комплексно: пропонувати не тільки матраци, але і ліжка, спальні системи, аксесуари. Потрібен формат і потрібна ідеологія. На мій погляд, у таких компаній є шанси закріпитися тільки в економ-сегменті, в мережах типу «Ашан» або Hoff, в корпоративному секторі. Але навіть при дуже великих інвестиціях в рітейл вони не зможуть увійти в ринок, поки не отримають підтримку від кого-небудь з лідируючих гравців матрацного сектора. Не виключаю, що інтерес до такого партнерства може з'явитися у нашій компанії ».

Слово за споживачем

Розмірковуючи про актуальні споживчі переваги в секторі матраців і товарів для сну, все без винятку гравці відзначають зрослі домагання, вибірковість при здійсненні покупки. «Криза змусила покупців більш обдумано підходити до вибору матраца, - каже Валерій Смирнов (« Торіс »). - Вибирають не спонтанно - тут і зараз, а більш раціонально, порівнюють матраци від різних виробників, шукають максимально комфортний для себе варіант ».

«Хоч ціна і стала цікавити клієнтів набагато більше в умовах кризи, людям не все одно, на чому вони сплять, - підтверджує Ольга Шартдінова (« Перрино »). - Те, що були готові купувати три-чотири роки тому, тепер не розглядають в принципі. Це стосується якості і, в першу чергу, екологічності використовуваних матеріалів. Не тільки в матрацах, але і в оббивці ліжок, наприклад. Попит різко змістився в бік текстилю і рогожки. Кожзам в нинішньому році вибирали тільки 50 відсотків споживачів замість колишніх 90-95 відсотків. Те ж саме і в матрацах: ми рухаємося в бік візуально простих і дуже натуральних рішень, наздоганяємо в цьому сенсі Європу ».

«Самі по собі якість товару або рівень сервісу обов'язкові за замовчуванням, тобто вже не є для покупця дифференцирующим критерієм, - коментує Євген Аксьонов (« Орматек »). - Як не є їм, наприклад, і внутрішнє наповнення матраца. Увага клієнта, скоріше, зосереджено на комфорті, на відчуттях, які він отримує при «спілкуванні» з продуктом. Склад матраца, безумовно, важливий, але він не дає продукту нічого унікального. А ось функціональні особливості, нові властивості і відчуття - дійсно значущі ».

«Раніше матраци вибирали виключно за« начинці », - додає Ольга Шартдінова (« Перрино »). - Сьогодні клієнти все більше цінують комфорт і сучасний зовнішній вигляд, на «запчастини» матрац не розрізняють. Саме тому ми прибираємо з магазинів рекламні блоки, які демонструють наповнення матраца в розрізі. Адже коли ми купуємо автомобіль, ми не розрізаємо його на частини, правда? Ось і матрац, на наше переконання, має сприйматися як щось ціле, сам по собі ».

Навколо ліжка

Ліжко, залишаючись головним предметом в спальні, не існує окремо від матраца. Не дивно, що більш-менш повноцінний асортимент ліжок сьогодні сформували всі ключові гравці матрацного ринку. Для ефективної дороги продажів товар - надважливий. Чим більше матрацні компанії продають ліжок, тим більше продають матраців. «Зараз наш портфель на 100 відсотків складається з оббитих ліжок, - говорить Роман Єршов (« Аскона »). - Але ми будемо його розширювати: з'являться і ліжка з масиву, і ковані ліжка ».

«Ми не просто розвиваємо модельний ряд ліжок upholstery, ми повністю переробили асортиментну матрицю і пропонуємо повноцінний інтер'єрний компект - тумби, комоди, туалетні столики, шафи, дзеркала і аксесуари для спальні, - повідомляє Євген Аксьонов (« Орматек »). - Тут ми фактично виступаємо для клієнта як дизайн-студія. Також продовжуємо освоєння нової для нас категорії «Меблі з масиву» - з цією метою значно розширили виробничі потужності. Зараз власними силами випускаємо десять повноцінних комплектів для спальні з масиву, в перспективі плануємо збільшити пропозицію до двадцяти - з додаванням нових предметів, квітів і матеріалів ».

А ось що стосується, наприклад, континентальних ліжок (підстави box і box-spring), тут думки гравців розходяться.

«Ми тримаємо такі моделі в портфелі, - каже генеральний директор« Аськони », - однак, на наш погляд, вони не володіють ніякими функціональними перевагами в порівнянні з іншими спальними системами. Вони не дешевше, чи не краще за якістю. А головне - континентальні ліжка не є частиною нашої спальної культури, який вони стали, наприклад, в Скандинавії. Глобальний тренд по ліжках - це все-таки, навпаки, регульоване спальне підставу, яке стає популярно у всьому світі. У Росії тема з регульованою підставою теж отримала б хороший розвиток, якби не турбулентність в економіці і не високий середній чек, який відразу відсікає масову аудиторію ».

«Класичні спальні системи« бокс-Спрінг »не користуються попитом в Росії, тому що в них немає ящика для зберігання речей, а ціни на «бокс-Спрінг» просто захмарні, - вважає Ольга Шартдінова з «Перрино». - Вирішуючи цю проблему, ми зробили самі системи підйомними, а ціну виставили в 3-4 рази нижче конкурентів. Як результат, на частку цієї категорії сьогодні припадає близько 25 відсотків продажів, і ми маємо намір розвивати цей напрямок далі ».« У компанії «Орматек» асортимент box-spring орієнтований, головним чином, на запити зарубіжних партнерів, - каже Євген Аксьонов. - Ми плануємо представити нові моделі з цієї категорії на виставці imm cologne в січні 2018 го ».

Здоровий сон як головна цінність

Говорячи про перспективні для матрацних компаній товарних категоріях, можна з упевненістю констатувати: на корпусних меблів для спальні, подушках і ковдрах матрацні компанії не зупиняться. Словосполучення «ринок товарів для здорового сну» вперше прозвучало кілька років тому. І хоча на цьому ринку є всім зрозумілі складові (ринок матраців, ринок подушок, ринок текстилю для спальні, а в його рамках - ринок постільної білизни), - встає непусте питання: яка частина товарів в перерахованих категоріях сприяють здоровому сну, а яка - ні ?

Сукупність продуктів, які можна віднести до «здоровим», офіційно не затверджена. Це мають бути всі подушки - або тільки ортопедичні? А які тоді вважати ортопедичними? Поки відповіді на ці питання не знайдені, оцінити ємність сектора важко. «Як ми працюємо в такій ситуації? Беремо всю ємність товарних категорій, які потенційно можуть входити в ринок здорового сну, і говоримо, що завдання нашої компанії - як одного з гравців, що йдуть в авангарді, - переводити «звичайні» продукти в статус товарів для здорового сну, - ділиться Роман Єршов з «Аськони». - Тобто ми створюємо для споживача нові цінності.

Візьмемо для прикладу категорію постільної білизни. Я був вражений, коли побачив цифри: в Росії щороку продається 100 мільйонів комплектів! Це величезний ринок - і за обсягами продукції, і по виручці. Але все це - «звичайні» комплекти білизни, які відрізняються тільки по цінового сегменту, зовнішнім виглядом і марці виробника. Зі здоровим сном безпосередньо категорію ніхто не пов'язує. Хоча, наприклад, відомо, що найчастіше люди прокидаються серед ночі, бо їм стало раптом жарко або холодно. І ось в цій категорії, щоб сформувати нову цінність, ми вводимо поняття «функціональний текстиль для здорового сну», де основна відмінність від звичайного постільної білизни - це терморегуляція.То ж саме з ринком штор - він величезний. Тут ми пропонуємо повноцінні блекаут-рішення, пояснюючи, навіщо це потрібно і як це сприяє здоровому сну ».

Споживачі, схоже, вже здогадуються, що за здоровий сон відповідають не тільки матраци та подушки. У людей формується розуміння, що існує якийсь комплекс товарів і послуг, які можна отримати від різних рітейлерів і виробників. І хоча в секторі поки ще є серйозна відсічення по доходах, очевидно, що цей специфічний товарний сегмент буде стрімко рости. Споживачі, які розглядають здоровий сон як цінність, починають споживати більше.

Звичайно, ця цінність в грошовому відношенні поки ще програє цінностям більш емоційним: розваг, ресторанам, кінотеатрам, подорожам. Але якщо кілька років тому здоровий сон для «середнього» російського споживача був абсолютно в дивину, то сьогодні рахунок забитих м'ячів в цьому матчі поступово вирівнюється. Команда «нападників» з індустрії сну близька до того, щоб переламати хід гри.

Цікавість розпирає

Проникнення теми культури сну в народні маси сьогодні велике як ніколи - як в Росії, так і в світі взагалі. Вчені забили тривогу про хронічному «недосип» і руйнівні наслідки, які «зламані» біоритми надають на організм людини. Публікуються загрозливі цифри економічних втрат через виспалися працівників. В рамках Всесвітнього дня сну, заснованого Міжнародною асоціацією медицини сну, проходять заходи, які залучають увагу громадськості до різних аспектів проблеми. Навіть Нобелівський комітет визнає актуальність досліджень в даній області: Нобелівська премія з медицини нинішнього року присуджена трьом американським ученим - за відкриття молекулярно-генетичних механізмів, які керують роботою внутрішнього годинника організму, циркадних (добовими) ритмами.

У нас в Росії статті та замітки із серії «Вчимося спати правильно» можна зустріти скрізь - від модних інтернет-порталів до районних газет. Тема періодично мусується в ранкових передачах на ТБ, де її коментують запрошені лікарі та експерти. У соціальних мережах люди об'єднуються в співтовариства «любителів поспати», а майстри «гендмейду» торгують масками для сну, розписаними вручну.

Про актуальність теми здорового сну свідчить і новий рекламний ролик «Аськони», знятий в жанрі трилера, який зібрав за перший місяць майже 7,5 млн. Переглядів на YouTube.

Якщо говорити про споживчому цікавості, на якому можно будувати маркетингові кампанії (і яке, очевидно, бралося до уваги при підготовці відеоролика «Чужі сни»), то за останні роки його фокус явно змістився: образно висловлюючись, з зони хребта - на головний мозок. Якщо раніше споживача в першу чергу хвилювало - на чому спати, щоб вранці не боліла спина, то сьогодні йому куди цікавіше, навіщо він взагалі спить і які процеси розгортаються в його організмі вночі.

Інтерес цей сформувався на хвилі популярності так званих «носяться пристроїв» (англ. Wearable gadgets). Фітнес-браслети і «розумні» годинник захлиснули цифровий ринок кілька років тому: за прогнозами, тільки в цьому році кількість проданих по всьому світу пристроїв перевищить 125 мільйонів. Вони дозволяють відстежувати активність людини як удень, в стані неспання, так і вночі: спостерігати за тим, як він спить, за певними алгоритмами обчислювати фази «швидкого» і «повільного» сну (ці терміни споживачі вже вивчили і розуміють, про що йде мова ), будити людину в потрібній фазі.

У Росії, за оцінкою аналітиків «Зв'язкового», ринок «натільного» електроніки додав за минулий рік 43%: було реалізовано 137 тис. «Розумних» годин і 134 тис. Фітнес-браслетів. Цього року темпи зростання не знижуються. По мережі «М. Відео» продажу таких пристроїв в першому півріччі 2017 го майже втричі перевищили минулорічні. І навіть ті споживачі, які не купують ношений гаджет, частенько встановлюють собі мобільні додатки, які моніторять якість сну за допомогою датчиків руху на смартфоні.

Всі ці популярні новинки активно обговорюються в Інтернеті: так, на одному з форумів тема «Клуб стежать за фазами сну» вже перевалила за 60 страніц.Оседлав хвилю повального захоплення «спальними» гаджетами, асконовци запропонували власний - «Розумну подушку» (Smart Pillow) з датчиками сну. На ринок цей продукт планують виводити з середини листопада. «Можливість розвиватись в сфері електроніки та підхоплювати настільки прогресивні теми, - це питання доступу до технологій, - міркує Роман Єршов. - Ми зрозуміли, що єдиний спосіб реалізувати власне хайтечний рішення в промисловому масштабі - інвестувати в покупку компанії, що спеціалізується на розробці подібних ноу-хау. Переглянули широке коло фірм, які займаються технологіями збору біометричних даних. Вибрали одну, продукт якої був ближче всіх до впровадження - R & D центр за біометричними датчикам в Каліфорнії. Тепер ця компанія вписана в нашу довгострокову бізнес-стратегію ».

New level unlocked

Комусь може здатися, що Smart Pillow - всього лише цікава фішка, просто функціонал фітнес-браслета, інтегрований в подушку. Насправді «Аскона» пов'язує з цифровим тереном далекосяжні плани. Лідер вітчизняного ринку товарів для сну дивиться на кілька років вперед - і вже зараз приступає до вирішення завдань більш високого порядку: готує грунт для нових унікальних пропозицій на стику індустрії сну, наукової і прикладної медицини і високих технологій.

Клінічна сомнологія - обстеження та лікування порушень сну і пов'язаних з ними захворювань у людини, - набула широкого поширення на Заході. У групи компаній «Аскона» вже є медичний актив - багатопрофільна клініка в Коврові, де розвивається, в тому числі, Сомнологіческого напрямок. Є амбіції рухатися далі, масштабувати Ковровский досвід у великих містах країни: зараз «Аскона» готує візит на медичний ринок Москви і Санкт-Петербурга.

«За статистикою ми бачимо зростаючу кількість захворювань, так чи інакше пов'язаних зі сном, бачимо відсутність конкуренції в цьому сегменті, - пояснює Роман Єршов. - Винаходити велосипед не будемо. Є сформований ринок США - 35 тисяч сомнологічних клінік. Ми беремо за основу відпрацьовані методики, які мають успіх на ринку Сполучених Штатів, і будемо впроваджувати їх в Росії. Такі клініки - лабораторії сну, sleep labs - стануть серйозною частиною нашого унікальної торговельної пропозиції на ринку медичних послуг ».Ключевой в розвитку сомнологи, на думку« Аськони », стане тема біометричних датчиків. Період нічного сну, коли наше тіло залишається практично нерухомим - найкращий час для проведення діагностики організму. «Розумні» пристрою в спальних системах, які будуть зчитувати показники з тіла людини і автоматично передавати їх лікуючим лікарям, дозволять істотно економити ресурси - час, сили і гроші. По суті, це можливість цілий рік моніторити здоров'я, а «АЛАРМ» - тільки коли в цьому дійсно є необхідність.

«Те, що зручно і економить час, приживається досить швидко. Тому ми так впевнено заявляємо, що наша Smart Pillow - це не іграшка на півроку. Це перший гаджет в лінійці smart-пристроїв, яку ми будемо формувати в спальній зоні з далекосяжними цілями. Це перший крок у розвитку дуже перспективною теми, яка повністю вкладається в генеральний тренд: ефективно використовувати всі наявні в розпорядженні людини ресурси. Ми ж, отримавши сьогодні доступ до технологій, зможемо рухати цю тему саместоятельно. Готовий посперечатися, що років через п'ять датчики сну в спальні стануть таким же поширеним побутовим приладом, яким колись стали телевізори », - передрікає глава« Аськони ».

Якщо поставитися до прогнозу пана Єршова з усією серйозністю, то на найближчу перспективу вимальовується цікавий ринковий сценарій. Індустрія товарів для сну, мабуть, побореться за статус самого високотехнологічного сектора меблево-інтер'єрної сфери з нинішнім володарем цього титулу - сектором кухонь. І якщо правий був Шекспір, стверджуючи, що сон - «смачне зі страв у земному бенкеті», то гурманів на наше століття - знайдеться.


Артем Васильєв


Стаття взята з сайту наших партнерів.


text_st
button_out_of_stock